PRP Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) jest zawiesiną płytek krwi. Preparat otrzymywany jest z krwi pacjenta. Pobrana krew poddawana jest procesowi odwirowania. Dzięki temu powstaje koncentrat płytkowy, zawierający szereg czynników wzrostu, który przyśpiesza tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. Tak przygotowany preparat podawany jest metodą iniekcyjną. Zabieg polega na wykonaniu wielu precyzyjnych nakłuć za pomocą bardzo cienkiej igły.

Wskazania do zabiegu z użyciem osocza

W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe najczęściej wykorzystywane jest w celu:

Odnowy skóry twarzy, szyi i dekoltu

Zabieg PRP wykonywany jest w celu rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu, poprawy jej elastyczności i nawilżenia. Wskazanie do zabiegu stanowi skóra wymagająca odnowy, odżywienia, z objawami starzenia – jak zmarszczki mimiczne np. „kurze łapki”, cienie pod oczami. PRP przywraca skórze jędrność, prawidłowy koloryt oraz regenerację po innych zabiegach medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Metoda umożliwia także rewitalizację ust oraz ma zastosowanie w odmłodzeniu skóry dłoni.


Leczenia łysienia

Korzyści ze stosowania PRP wykazano w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego. Połączenie osocza bogatopłytkowego z mezoterapią skóry głowy pobudza mieszki włosowe od stanu uśpienia do stanu aktywnego, a w konsekwencji – do pobudzenia odrastania włosów. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia włosy zniszczone oraz przyspiesza ich porost.


Korekcji blizn potrądzikowych i rozstępów

Za pomocą osocza bogatopłytkowego leczy się rozstępy skórne oraz blizny potrądzikowe. Dzięki iniekcji PRP śródskórnej wzrasta liczba włókien elastyny, ich wydłużenie i pogrubienie. Dzięki temu blizny stają się mniej widoczne. W przypadku blizn potrądzikowych najkorzystniejsze rezultaty uzyskuje się łącząc PRP z mezoterapią igłową.

Efekty zabiegu

Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Pierwsze efekty widać po ok. 5-7 dniach od wykonania zabiegu. Skóra staje się bardziej nawilżona. Pełny efekt zabiegu uzyskuje się po ok 2-3 miesiącach. Wówczas komórki zaczynają produkować więcej kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry.


Rekomendowana ilość zabiegów

Ilość zabiegów uzależniona jest od miejsca podania PRP.
Do odnowy skóry twarzy, szyi i dekoltu dla osób przed ukończeniem 35 lat, zabieg należ powtórzyć co ok 12-18 miesięcy. Między 35 a 45 rokiem życiem należy powtórzyć zabieg między 9 a 12 miesiącem. Osoby po 60 roku życia powinny powtórzyć go po 3, 9 oraz 18 miesiącu od pierwszego zabiegu, by podtrzymać efekty.